Subskrybuj:InformacjeKomentarze
pasek

Tu jesteś: Home » Aktualności, Kultura » Poeci zewsząd dla Pruszkowa

 

Trąbki Wielkie, Myszków, Malinówka Wielka, Czudec, Kórnik, Biadaczka, Wieliczka, Tykocin, Bielsko-Biała, Opole, Gdańsk, Puszczew, Łódź, Chodzież, Poznań, Olkusz, Wrocław, Dębnica Kaszubska, Gdańsk, Studniska Dolne, Czarna Białostocka, Kępice, Zielona Góra, Turek, Kętrzyn, Jaworzno, Łapy, Staszów, Żyrardów, Płock, Katowice, Warszawa… Poeci z tych i wielu innych miejscowości napisali wiersze dla Pruszkowa…

W roku 2016 w ramach XIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. C. K. Norwida, dla uczczenia setnej rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu, wprowadziliśmy okolicznościową kategorię „wiersz o Pruszkowie”. Spośród ponad stu nadesłanych utworów do niniejszego tomiku wybraliśmy kilkadziesiąt.

Nie stosowaliśmy specjalnej selekcji, nie dzieliliśmy wierszy na lepsze czy gorsze, chcieliśmy raczej ukazać szeroki zakres tematyczny i wielość środków artystycznych. Zapewne niektórzy z poetów nie byli nigdy w naszym mieście, znają je tylko ze słyszenia, niektórzy tylko z okien pociągu czy samochodu. A jednak napisali tak jak czują, jak widzą, jak słyszą…

Treść i nastrój utworów są różnorodne. W wielu pojawia się tematyka konkretna, poważniejsza, związana z Dulagiem, kirkutem, macewami, Procesem Szesnastu; w innych Pruszków służy tylko jako temat do uniwersalnych poetyckich refleksji, w jeszcze innych dominuje tematyka lekka, żartobliwa, a nawet humorystyczna (limeryki, fraszki).

Nad treścią i formą góruje temat: Pruszków.

Nasze miasto.

Grzegorz Zegadło

 

 

 

 

© 2017 www.gpr24.pl · Subskrybuj:InformacjeKomentarze · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress