Subskrybuj:InformacjeKomentarze
pasek

Tu jesteś: Home » Aktualności, Sport » Spotkanie z mistrzem świata

 

We wtorek, 9 maja prezydent Pruszkowa Jan Starzyński gościł świeżo upieczonego Mistrza Świata w kolarstwie torowym, Adriana Teklińskiego. Ten pochodzący z Brzegu zawodnik jest związany z naszym miastem od lat. Na tutejszym welodromie szkoli się, tu debiutował podczas Mistrzostw Świata w 2009 roku, tu również trenował przygotowując się do tegorocznych MŚ w Hongkongu.

Adrian Tekliński wywalczył złoty medal i tytuł mistrza świata. Tęczowa koszulka i złoty medal wywalczone w wyścigu scratch, to największy dotychczasowy sukces zawodnika, mieszkańca naszego miasta.

Ponadto Adrian Tekliński, Szymon Sajnok, Alan Banaszek i Daniel Staniszewski podczas kwalifikacji w wyścigu drużynowym podczas wspomnianych mistrzostw ustanowili nowy rekord Polski, uzyskując czas 4.02.219. i po wielu latach nieobecności uplasowali się na IX miejscu.

„To był najszczęśliwszy dzień w moim sportowym życiu. Po raz pierwszy wystartowałem na imprezie tej rangi w roku 2009, a następnie kolejno w latach: 2010, 2011, 2012, 2013, 2015 i wreszcie w roku 2017 spełniły się moje marzenia. Jestem mistrzem świata” – stwierdził szczęśliwy Adrian. Należy dodać, że Mistrz niemal całe dotychczasowe życie sportowe spędził w Pruszkowie ze względu na tor kolarski, obiekt na którym przygotowywał się do startów, w których zdobył m.in.: srebrny i brązowy medal w scratchu podczas Mistrz Europy, trzykrotnie brązowy medal w sprincie drużynowym podczas Mistrzostw Europy U – 23, brązowy medal w sprincie drużynowym podczas Mistrzostw Europy Juniorów i wreszcie 18 tytułów Mistrza Polski Seniorów, 9 tytułów wicemistrzowskich i 8 medali brązowych w różnych kategoriach od sprintu indywidualnego do wyścigu długodystansowego na 50 km. Świadczy to o jego ogromnych umiejętnościach i nie mniejszych możliwościach. Tekliński został także zwycięzcą rankingu UIC w kolarstwie torowym w sezonie 2016/2017 w scratchu, a w omnium tryumfował Szymon Sajdak. W wyścigu punktowym Wojciech Pszczolarski – brązowy medalista MŚ Hongkong 2017 w tej konkurencji oraz Daniel Staniszewski w wyścigu indywidualnym na dochodzenie, czym zdecydowanie zdominowali ranking UCI.

Osiągnięte rezultaty nastrajają bardzo optymistycznie szefostwo polskiego kolarstwa, zwłaszcza torowego przed Mistrzostwami Świata, które prawdopodobnie odbędą się w roku 2019 w Pruszkowie, na jedynym krytym torze w Polsce. Jeżeli nic się nie zmieni, po 10 latach do Pruszkowa – Miasta Sportu zawitają ponownie najbardziej utytułowani kolarze torowi świata. W marcu 2009 roku na pruszkowskim torze odbyły się Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym. Były to pierwsze mistrzostwa świata rozgrywane w Polsce. Uczestniczyło 287 zawodniczek i zawodników, reprezentujących 38 krajów z których wielu startowało kilkakrotnie. Reprezentacja Polski liczyła 16 zawodników. 5 kobiet w tym dwie reprezentujące PTC Pruszków oraz 11 mężczyzn, w tym czterech reprezentujących PTC Pruszków. Niestety Polacy okazali się zbyt gościnni i nie zdobyli żadnego medalu. Zatem nadarza się okazja na rewanż.

Z sukcesami ścigali się w miniony weekend polscy kolarze torowi w Grand Prix Czech Cycling Federation w Prościejowie.W tęczowej koszulce mistrza świata wyścig „na kreskę” wygrał Adrian Tekliński. W sprincie mężczyzn triumfował Rafał Sarnecki przed Mateuszem Lipą. W sprincie drużynowym dołączył do nich Patryk Rajkowski i Polacy uplasowali się na drugim miejscu. W keirinie ponownie najlepszy był Sarnecki przed Lipą.

Opr. Wiesław POŚPIECH
Foto – Tomasz Malczyk

 

© 2017 www.gpr24.pl · Subskrybuj:InformacjeKomentarze · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress